WBCB7-0700/A Corner Workbench150mm Splashback & Undershelf 700x700x900mm
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: WBCB7-0700/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
Key Features:
  • 150mm Splashback
  • 700mm Wide x 700 mm deep × 900 mm high
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
  • Locking drawers available*
  • Legs
    • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
    • Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
    • Castor kits available (lockable)
    Benchtops
    • 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
    • Lined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
    • Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
    • As the bench size increases so does the number of channels
    Undershelves
    • Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
    • 1.2 mm S/S
    • Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick
    Splashbacks
    • Stainless steel backing
    • All S/S lined & bevelled
    • 180 mm high; 30 mm thick
    •  Fully enclosed & folded under top (not gal. or open)
    Warranty: 2 Years Parts Only
N.B Images are for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • 150mm Splashback
  • Locking drawers available*
  • Legs
    • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
    Benchtops
    Undershelves
    • 1.2 mm S/S
    Splashbacks
    • Stainless steel backing
    • All S/S lined & bevelled
    • 180 mm high; 30 mm thick
    Warranty: 2 Years Parts Only