Economic Corner Workbench,100mm Splashback & Undershelf - 0900-6-WBCB
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: 0900-6-WBCB
Availability: Limited stock. Please contact us for availability of this item.
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
Key Features:
600mm Wide
  • 100mm Splashback
  • 900 mm deep × 900 mm high
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
  • Locking drawers available*
Legs
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
  • Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
  • Castor kits available (lockable)
Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
  • Lined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
  • Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
  • As the bench size increases so does the number of channels
Undershelves
  • Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
  • 1.2 mm S/S
  • Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick
Splashbacks
  • Stainless steel backing
  • All S/S lined & bevelled
  • 100 mm high; 30 mm thick
  • Fully enclosed & folded under top (not gal. or open)
Dimensions: 900 mm W x 900 D x 900 H
  • Warranty: 2 Years Parts Only
N.B Images are for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
600mm Wide
  • 100mm Splashback
  • 900 mm deep × 900 mm high
  • Locking drawers available*
Legs
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
Undershelves
  • 1.2 mm S/S
Splashbacks
  • Stainless steel backing
  • All S/S lined & bevelled
  • 100 mm high; 30 mm thick