1800mm Pipe Wallshelf - 1800-WSP1
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: 1800-WSP1
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
This piped wall shelf is built purely from stainless steel and is made to be applied to your workspace or kitchen walls to store tools, equipment or stock for quick, simple access. This is especially optimal within kitchens during those peak busy hours where chefs and staff can easily reach and grab stock. The long width (1800mm) fits better in kitchens with wider walls or within larger-scale restaurants where there’s plenty of space.
 This tough wall shelf comes with two brackets and supplied flat-packed with instructions and tools.
 1800mm wide; 3 brackets
  • 300 mm deep × (bracket) 300 mm high
  • 1.2 mm material
  • SUS304 (18/8)
  • Hairline finish
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
Warranty: 2 Years Parts Only.
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
 1800mm wide; 3 brackets
  • 1.2 mm material
  • SUS304 (18/8)
  • Hairline finish
Warranty: 2 Years Parts Only.