Modular System Single Sink Bench Right Handed 1200x600x900mm - 1200-6-SSBR
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: 1200-6-SSBR
Availability: Limited stock. Please contact us for availability of this item.
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
This well priced 600mm deep bench has a raised lip which helps to prevent spillage and items slipping off as well as a rear splashback which keeps items from falling behind the sink.
Key Features:
  • Raised lip all around to help prevent spillage
  • Angled draining rack ensures water runs back to the sink to drain away
  • Adjustable galvanised steel legs
  • 1.2mm 304-grade stainless steel top
  • Galvanised steel undershelf
  • 250mm deep bowl/s
  • 900mm high with 100mm splashbacks
  • Hygienic & easy to clean
  • Flat packed for easy self-assembly
  • Optional S/S bolt-down feet (DM-FEET)
  • Dimensions: 1200mm W x 600 D x 900H
Warranty: 2 Year Parts Only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • Galvanised steel undershelf
  • 250mm deep bowl/s
  • Hygienic & easy to clean
Warranty: 2 Year Parts Only