HOOD1500A Bench Top Filtered Hood - 1500mm Width
Zoom the image with the mouse
Modular System Bench Top Filtered Hood - HOOD1500A
No reviews yet Write a Review
Product Code: HOOD1500A
Availability: Currently out of stock. Please contact us for availability of this item.
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 at checkout to apply an additional 10% discount for this product**
Key Features:
1500 mm wide
Two high-speed motors
ALL STAINLESS STEEL WITH TRIPLE FILTER SYSTEM
3-STAGE FILTER SYSTEM
2. Easy clean washable polyester filter collects the rest of the grease
3. Activated carbon filter removes odour Generally suitable for electric equipment up to 8.0kW and gas equipment up to 29MJ. Check for local council requirements.
* Generally suitable for countertop electric equipment up to 8kW where AS1668.2 does not stipulate exhaust. This includes electric fryers with prior consultation with the local council.
Dimensions: 1500mm W x 700 D x 1150 H
Net Weight (Kg): 85
Power: 240V; 800W
Warranty: 1 Year Parts and Labour
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
1500 mm wide
Two high-speed motors
3-STAGE FILTER SYSTEM
Net Weight (Kg): 85
Power: 240V; 800W