Modular System Bench Top Filtered Hood - HOOD1200A
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: HOOD1200A
Availability: Currently out of stock. Please contact us for availability of this item.
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 to apply an additional 10% discount on checkout for this product**
Key Features:
  • 1200 mm Wide
  • Two high speed motor
  • ALL STAINLESS STEEL WITH TRIPLE FILTER SYSTEM
  • No ducting required
  • 3-stage filter system
  • Powerful 4-speed German motors
  • Fluorescent light over work area
  • The hood mounts easily to benchtop 3-STAGE FILTER SYSTEM
  • Easy clean washable polyester filter collects the rest of the grease
Activated carbon filter removes odour. Generally suitable for electrical equipment up to 8.0kW and gas equipment up to 29MJ. Check for local council requirements.
* Generally suitable for countertop electric equipment up to 8kW where AS1668.2 does not stipulate exhaust. This includes electric fryers with prior consultation with the local council.
Dimensions: 1200mm W x 700 D x 1150 H
Power: 240V; 800W
Net Weight (Kg): 75
Warranty: 1 Years Parts and Labour
N.B Images are for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • 1200 mm Wide
  • Two high speed motor
  • No ducting required
  • 3-stage filter system
Power: 240V; 800W