HOOD750A Bench Top Filtered Hood - 750mm Width
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: HOOD750A
Availability: Currently out of stock. Please contact for availability of this item.
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 to apply an additional 10% discount on checkout for this product**
Key Features:
  • Single high speed motor
  • ALL STAINLESS STEEL WITH TRIPLE FILTER SYSTEM
  • No ducting required
  • 3-stage filter system
  • Powerful 4-speed German motors
  • Fluorescent light over work area
  • The hood mounts easily to benchtop 3-STAGE FILTER SYSTEM
  • Easy clean washable polyester filter collects the rest of the grease
  • Dimensions: 750mm Width x 700 D x 1150 H
  • Power: 240V; 400W
  • Net Weight: 55Kg
  • Warranty: 1 Year Parts and Labour
Activated carbon filter removes odour. Generally suitable for electric equipment up to 8.0kW and gas equipment up to 29MJ. Check for local council requirements prior to purchasing.
* Generally suitable for countertop electric equipment up to 8kW where AS1668.2 does not stipulate exhaust. This includes electric fryers with prior consultation with the local council.
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • Single high speed motor
  • No ducting required
  • 3-stage filter system
  • Power: 240V; 400W
  • Net Weight: 55Kg