Electmax 700 Series Induction 6-Burner Cooker with Splashback EIC7-1200P
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: EIC7-1200P
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 to apply an additional 10% discount for this product**
Key Features:
  • Stainless steel body and stand
  • Ceramic glass cooktop
  • Touch control/Adjust the power by knob
  • 5000W power each burner
  • Cooking temperature: 60°C to 240°C
  • Extra storage space under the cooktop
  • Electric overheating production
  • Timer range: 0-180min
  • Splashback guard at the back
  • Without plug, hard wiring
  • Optional cabinet door available
  • 6-burner induction cooker with splashback on stand
Specifications:
Dimensions: 1200mm W x 700 D x 980 H
Knobs: 6
Power: 415V,  3~N, 30kW
N.B Images are for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • Ceramic glass cooktop
  • 5000W power each burner
  • Timer range: 0-180min
  • Splashback guard at the back
  • Without plug, hard wiring
Specifications:
Knobs: 6
Power: 415V,  3~N, 30kW