Modular System Double Sink Bench Right Handed 1500x600x900mm - 1500-6-DSBR
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: 1500-6-DSBR
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
Dimensions: 1500mm W x 600 D x 900+10 H with 400 and 500x400x250 sinks
These 600mm deep benches have a raised lip all around to help prevent spillage and items slipping off with rear splashback which keeps items from falling behind the sink.
Key Features:
  • Raised lip all around to help prevent spillage
  • Angled draining rack ensures water runs back to the sink to drain away
  • Adjustable galvanised steel legs
  • 1.2mm 304-grade stainless steel top
  • Galvanised steel undershelf
  • 250mm deep bowl/s
  • 900mm high with 100mm splashbacks
  • Hygienic & easy to clean
  • Flat packed for easy self-assembly
  • Optional S/S bolt-down feet (DM-FEET)
Warranty: 2 Years Parts only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • Galvanised steel undershelf
  • 250mm deep bowl/s
  • Hygienic & easy to clean
Warranty: 2 Years Parts only