WBM7-1800/A Mobile Workbench
Zoom the image with the mouse
WBM7-1800/A Mobile Workbench
No reviews yet Write a Review
Product Code: WBM7-1800/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
1800mm Wide
OPTIONAL DRAWERS AVAILABLE- Please contact us for stainless steel accessories
Features:
  • 700 mm deep × 900 mm high
  • With castors( front 2 castors are lockable)
  • specially designed for quick & simple assembly
  • come with instruction manual & tools
  • supplied flat-packed for ease of transport
  • 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
  • 1.2mm material; SUS304 grade (18/8); Hairline finish
  • SUS304 (18/8); BA finish; 42 mm Ø
  • fully adjustable SUS304 polished disc feet that match the legs perfectly
  • with castors (all lockable) Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8); Hairline finish
  • lined with XPS board, 20 mm thick & SUS430 panel
  • special ‘U’ channel reinforcements under;
  • SUS304 1.2 mm thick - as the bench size increases so does the the number of channels Undershelves
Warranty: 2 Years parts only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
  • Mastercard SecureCode
1800mm Wide
Features:
  • 700 mm deep × 900 mm high