WBM7-0600/A Mobile Workbench
Zoom the image with the mouse
WBM7-0600/A Mobile Workbench
No reviews yet Write a Review
Product Code: WBM7-0600/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
All Stainless Steel Mobile Workbench (no splashback)
OPTIONAL DRAWERS AVAILABLE - please contact our staff for further information.
Dimensions: 600mm width x 700 mm deep × 900 mm high
  • 700 mm deep × 900 mm high
  • With castors( front 2 castors are lockable)
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
  • 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
  • 1.2mm material; SUS304 grade (18/8); Hairline finish
  • SUS304 (18/8); BA finish; 42 mm Ø
  • Fully adjustable SUS304 polished disc feet that match the legs perfectly
  • With castors (all lockable) Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8); Hairline finish
  • Lined with XPS board, 20 mm thick & SUS430 panel
  • Special ‘U’ channel reinforcements under;
  • SUS304 1.2 mm thick - as the bench size increases so does the the number of channels Undershelves
Warranty: 2 Years Parts only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
  • 700 mm deep × 900 mm high