SSB6-2400R/A Single Right Sink Bench with Pot Undershelf
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: SSB6-2400R/A
Availability: Limited stock. Please contact us for availability of this item.
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 to apply an additional 10% discount on checkout for this product**
2400 mm wide
Free optional leg brace instead of pot shelf, please specify leg brace on order if required
  • Bowl size 400mmW×400D×300H; 90 mm Ø drain hole
  • 600 mm deep × 900 mm high
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
  • 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
  • 1.2 mm S/S
  • 15 mm wet edge
  • Centre bowl positioning
  • Bowls are fully welded, polished inside & out
  • 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
  • Stainless Steel backed • 150 mm high; 30 mm thick
  • Bevelled • fully enclosed
Legs
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
  • Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
  • Castor kits available (lockable)
Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
  • Lined with XPS board, 15 mm thick & S/S panel
  • Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
  • Ripple Surface
- As the bench size increases so does the number of channels
Pot Undershelves
  • 1.2mm S/S (18/8)
  • Outer frame tubes: 38 Ø 1.2 mm tube
  • Inner tubes: 25 Ø 1 mm tube with 40 mm spacing
Warranty: 2 Years Parts only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
2400 mm wide
  • 600 mm deep × 900 mm high
  • 1.2 mm S/S
  • 15 mm wet edge
  • Centre bowl positioning
  • 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
  • Bevelled • fully enclosed
Legs
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
  • Ripple Surface
Pot Undershelves
  • 1.2mm S/S (18/8)