Range Hood and Workbench System - HB1500-750
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: HB1500-750
Availability: Limited stock. Please contact us for availability of this item.
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 to apply an additional 10% discount on checkout for this product**
Key Features:
• Made for electrical appliances up to 8kw each
• Can handle a 3-phase unit
• Fit up 3 or 4 appliances
• Quiet motor with plenty of suction power
• Made in 304 stainless steel for easy cleaning
• LED lights for great illumination when cooking
• Fitted with 3 standard removable filters
• Fitted with a Polyester Filter (that you change every 8-12 weeks)
• Fitted with a carbon filter (that you change every 12 months)
• Comes standard on heavy duty legs for a sturdy operation
Dimensions: 1500mm W x 750 D x 1400 H
Net Weight (Kg): 115
Power: 240V; 800W; 10A
Warranty: 1 Year Parts and Labour Warranty
N.B Images are for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
• Can handle a 3-phase unit
• Fit up 3 or 4 appliances
Net Weight (Kg): 115
Power: 240V; 800W; 10A