FED-X Flat Glass Salad Bench - XVRX2000/380
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: XVRX2000/380
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 25%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
[GLOBAL_MSG]
Key Features:
  • Net Capacity: 9 x 1/3GN
  • Cooling System: Static cooling
  • Temperature range: +2~+8°C
  • Compressor: Donper
  • Controller: Dixell
  • Refrigerant: R600A
  • Ambient Temperature: 38°C
  • Relative Humidity: 60%
  • Stainless steel interior and exterior
  • Heavy duty condenser fans
  • Dixell digital temp controller
  • Angled pan positions maximum pan depth: 150mm
  • Toughened glass canopy
  • Pan and pan cover must be used to ensure correct operating temperature
  • Internal Dimensions: 1650mm W x 311 D x 165 H
  • Pans are not included please contact us for a quote
  • Dimensions: 2000mm W x 395 D x 439 H
  • Door Type: Hinged
  • Body: Stainless Steel
  • Net Weight: 60 Kg
  • Power: 240V; 50V; 10A; 110W
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
[GLOBAL_MSG]
Key Features:
  • Net Capacity: 9 x 1/3GN
  • Temperature range: +2~+8°C
  • Compressor: Donper
  • Controller: Dixell
  • Refrigerant: R600A
  • Ambient Temperature: 38°C
  • Relative Humidity: 60%
  • Heavy duty condenser fans
  • Toughened glass canopy
  • Door Type: Hinged
  • Body: Stainless Steel
  • Net Weight: 60 Kg
  • Power: 240V; 50V; 10A; 110W