WBBD7-0900R/A All Stainless Steel Dishwasher Bench Right Outlet
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: WBBD7-0900R/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
Practical, reliable and cost effective for any commercial kitchen.
All Stainless Steel Dishwasher Bench Right Outlet
900mm wide
• 700 mm deep × 900 mm high
• Specially designed for quick & simple assembly
• Comes with instruction manual & tools
• Supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• 1.2 mm S/S
Splashbacks
• Stainless Steel backed • 180 mm high; 30 mm thick
• Bevelled • Fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
• Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
• Castor kits available (lockable)
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Lined with XPS board, 15 mm thick & S/S panel
• Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
- as the bench size increases so does the number of channels
Load rating:
600mm wide, 240kg
900mm wide, 280kg
1200mm wide, 320kg
1500mm wide, 360kg
1800mm wide, 400kg
2100mm wide, 440kg
2400mm wide, 480kg
Note
Warranty: 2 Years parts only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
900mm wide
• 700 mm deep × 900 mm high
• 1.2 mm S/S
Splashbacks
• Bevelled • Fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
Load rating:
600mm wide, 240kg
900mm wide, 280kg
1200mm wide, 320kg
1500mm wide, 360kg
1800mm wide, 400kg
2100mm wide, 440kg
2400mm wide, 480kg