Thermaster Stainless Steel Double Door Workbench Freezer - TL1500BT
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: TL1500BT
Availability: Limited stock. Please contact us for availability of this item.
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
Key Features:
  • 700 Series
  • Gross Volume: 345L
  • Net Volume: 278L
  • Max Ambient Temperature: 32℃
  • Temperature Range: -18 to -22°C
  • Solid Door freezer Ambient 38ºC
  • Fan-forced evaporator cooling
  • Auto defrost
  • Self-evaporating drainage
  • Insulation is CFC & HCFC-free
  • Heated door frame on freezers
  • Internal corners are constructed for easy cleaning
  • 100mm wall clearance is required for ventilation
  • Castors
  • Dimension: 1500mmW×700D×850H;
Dimensions: 1500mm W ×700 D ×850 H
Doors: 2
Door Type: Hinged Doors
Body: Stainless Steel
Total Energy Consumption: 8.15 kWh/24h
Power: 240V; 530W; 10A outlet required
Net Weight (Kg): 105
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Key Features:
  • 700 Series
  • Gross Volume: 345L
  • Net Volume: 278L
  • Max Ambient Temperature: 32℃
  • Auto defrost
  • Self-evaporating drainage
  • Castors
Doors: 2
Door Type: Hinged Doors
Body: Stainless Steel