Single Left Sink Bench with Pot Undershelf SSB7-1800L/A
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: SSB7-1800L/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
1800 mm wide
Free optional leg brace instead of pot shelf, please specify leg brace on order if required
• Bowl size 450mmW×450D×300H; 90 mm Ø drain hole
• 700 mm deep × 900 mm high
• Specially designed for quick & simple assembly
• Comes with instruction manual & tools
• Supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• 1.2 mm S/S
• 15 mm wet edge
• Centre bowl positioning
• Bowls are fully welded, polished inside & out
• 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
• Stainless Steel backed • 150 mm high; 30 mm thick
• Bevelled • fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Lined with XPS board, 15 mm thick & S/S panel
• Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
• Ripple Surface
- As the bench size increases so does the number of channels
Pot Undershelves
• 1.2mm S/S (18/8)
• Outer frame tubes: 38 Ø 1.2 mm tube
• Inner tubes: 25 Ø 1 mm tube with 40 mm spacing
  • Mastercard SecureCode
1800 mm wide
• 700 mm deep × 900 mm high
• 1.2 mm S/S
• 15 mm wet edge
• Centre bowl positioning
• 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
• Bevelled • fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
• Ripple Surface
Pot Undershelves
• 1.2mm S/S (18/8)