SC-6-1500L-H Cabinet with Left Sink
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: SC-6-1500L-H
Availability: Currently out of stock. New stock is arriving into NSW approx. 27th May 2026
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 15%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
**Use the discount code: SAVE10 to apply an additional 10% discount on checkout for this product**
Great for open kitchens
Left Sink
1500 mm wide
ALL STAINLESS STEEL KITCHEN TIDY CABINET WITH SINK, DOORS & DRAWERS
Key Features:
  • 600 mm deep × 900 mm high + 150 mm splashback
  • "Punched" bowls
  • Bowl size 400mm W × 400 D × 300 H
  • 90 mm Ø drain hole
  • Pre-assembled with all welded joins
  • Top:  1.2 mm; SUS304 grade
  • Doors & drawers are 0.9 mm
  • Tops have reinforced lining
  • Cabinets come fully assembled
Warranty: 2 Years Parts only
N.B Image is for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Expected release date is 27th May 2026
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
Great for open kitchens
Left Sink
1500 mm wide
Key Features:
  • "Punched" bowls
  • 90 mm Ø drain hole
  • Top:  1.2 mm; SUS304 grade
  • Doors & drawers are 0.9 mm