Modular System Workbench Infill with Splashback - WBB7-0300/A
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: WBB7-0300/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
300mm Wide x 700 Depth x 900mm High
• 700 mm deep × 900 mm high
• Specially designed for quick & simple assembly
• Comes with instruction manual & tools
• Supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• Locking drawers available*
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
• Adjustable S/S legs
• Optional: Castor kits available (lockable)
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Lined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
• Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
- As the bench size increases so does the number of channels
Undershelves
• Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
• 1.2 mm S/S
• Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick
Splashbacks
• Stainless steel backing
• All S/S lined & bevelled
• 150 mm high; 30 mm thick
Warranty: 2 Years Parts Only
N.B Images are for illustrative purposes only. Specifications are subject to change without notice.
Hurry! Only left
  • Verified by Visa
  • Mastercard SecureCode
• 700 mm deep × 900 mm high
• Locking drawers available*
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
• Adjustable S/S legs
Benchtops
Undershelves
• 1.2 mm S/S
Splashbacks
• Stainless steel backing
• All S/S lined & bevelled
• 150 mm high; 30 mm thick