Left Inlet Single Sink Dishwasher Bench SSBD7-1800L/A
Zoom the image with the mouse
No reviews yet Write a Review
Product Code: SSBD7-1800L/A
Shipping: Calculated at Checkout
Sale 32%
Price match guarantee icon
Shift Pay in Installments logo
1800mm wide
• 700 mm deep × 900 mm high
• Bowl size 450mmW×450D×300H; 90 mm Ø drain hole
• Specially designed for quick & simple assembly
• Come with instruction manual & tools
• Supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench
- 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• 1.2 mm S/S
• 15 mm wet edge
• Left or right bowl positioning
• Bowls are fully welded polished inside & out
• 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
• Stainless Steel backed • 150 mm high; 30 mm thick
• Bevelled • Fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Lined with XPS board, 15 mm thick & S/S panel
• Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
- as the bench size increases so does the number of channels
Note:
  • Mastercard SecureCode
1800mm wide
• 700 mm deep × 900 mm high
• 4 legs per bench
• 1.2 mm S/S
• 15 mm wet edge
• 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
• Bevelled • Fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops